אם אינך יכול לראות את העלון כראוי לחץ כאן

 לא מוותרים על עתיד משותף
 
מידעון סיכוי 31 באוגוסט 2015
 
 
 
 
קמפיין סיכוי נגד הרחקת עובדים ערבים מבתי ספר.
הקליקו להגדלה

לתומכי וחברי סיכוי שלום,

התקופה שבה אנחנו נמצאים היא תקופה של פחד וכאב גדולים. לנו, כאנשי צוות ערבים ויהודים  בארגון משותף, זהו אתגר כפול: האתגר של התמודדות האישית עם חוסר הבטחון והאלימות ברחובות, והאתגר של המשך העשייה היהודית-ערבית המשותפת בתוך מציאות קשה שמגבירה את המתח ואף מביאה לארועי אלימות בין האזרחים היהודים והערבים בישראל. אלה ימים שבהם הפערים בנרטיב בין יהודים וערבים גדלים ומתחדדים, וזה עומד כאתגר גם בפנינו כאנשי צוות בעמותה משותפת. אנחנו בוחרים לפנות אליכם דווקא בתוך התקופה הקשה הזאת, כי זהו רגע קריטי לעשייה המשותפת של יהודים וערבים.

בימים אלה תמונת המציאות שאזרחים יהודים וערבים נחשפים אליה באמצעי התקשורת וברשתות החברתיות שונה באופן קוטבי. המצב הזה מייצר קושי אדיר ליצור שפה משותפת שתסייע להפחית את האלימות. בשבועיים האחרונים עשינו מאמץ גדול ומניב תוצאות להעביר באמצעות התקשורת ובעמוד הפייסבוק שלנו מסר משותף כדי להביא את הקול היהודי-ערבי ולחזק את ההבנה למציאות שבצד השני. בראיונות לעיתונות לכלכליסט ולדה-מרקר הבאנו בפני הקוראים ניתוח מורכב, הכולל גם את תמונת המציאות מן הצד של האזרחים הערבים. בעיצומם של האירועים האלימים נתנו תהודה מעל עמוד הפייסבוק שלנו למעשה הגבורה של מימון חימי שהציל אזרח ערבי מלינץ' בנתניה, הסברנו מדוע הציבור הערבי שובת כאשר ברשת הופצו שמועות מסיתות על "שביתת טרור", לא ויתרנו על קידום של יוזמות חיוביות בתוך המציאות הקשה והבאנו לידיעת הציבור התבטאויות אמיצות של ראשי רשויות יהודים וערבים שהתנגדו לשיח השנאה והפחד, ופרסמנו עמדה ברורה נגד גל האלימות ולמען פתרונות צודקים גם בעיתונות הערבית. כמובן שלא ויתרנו על הבעת עמדה נחרצת וברורה נגד גילויי האלימות הרצחנית של אזרחים כלפי אזרחים.

מהלך כל העשייה שלנו חשוב היה לנו להבהיר בכל הזדמנות שאין זה מספיק לקרוא להרגעת הרוחות, צריך לפעול ולהתמודד עם הסיבות היסודיות שמזינות ומלבות את גל האלימות,  צריך לייצר קולות ופעולות שיחלישו את קולות ההסתה, גם ההסתה שמגיעה ישירות מהדרגים הבכירים ביותר בהנהגת המדינה, וגם ההסתה ברשתות החברתיות ובתקשורת משני הצדדים, צריך להתמודד עם האפליה של אזרחי ישראל הערבים ועם הגזענות והשנאה בחברה הישראלית, ולפעול באומץ לפתרון לכיבוש המדמם. רק דרך התמודדות אמיצה עם הבעיות שחוללו את גל האלימות הנוכחי ניתן למנוע את המשך האלימות בעתיד. לכן גם עכשיו אנחנו לא מפסיקים לרגע לקדם את השוויון בין יהודים וערבים בכל התחומים, ובשבועות האחרונים המשכנו לפעול מול משרדי האוצר והכלכלה ובוועדות הכנסת, ואנחנו שמחים להגיד שאפילו בעיצומם של הימים הקשים האלה הצלחנו לקדם כמה מהלכים משמעותיים לשוויון בתקציבים.

חשוב לנו להדגיש שאנחנו ממש לא לבד בעשיה של הימים האחרונים. מלבד הפעילות הברוכה של כלל ארגוני השותפות היהודית-ערבית, יוזמות רבות של אזרחים מציפות את הרשת ומחפשות דרכים מגוונות להתמודד עם המציאות הקשה ביחד. התרגשנו במיוחד לראות את ההתייצבות של עשרות ראשי רשויות יהודים וערבים נגד האלימות ולמען שותפות, ונגד קריאות ההחרמה של עסקים ופיטורי עובדים ערבים. זוהי שעה שבה נבחנים נבחרי ציבור - האם הם יפעלו תוך פגיעה בשוויון וביחסים בין יהודים לערבים, בשותפות בחיי היומיום ובבניית שוויון, או שיקחו אחריות כמנהיגים, יתנגדו לשנאה ויובילו לכיוון ההפוך.

בשבוע האחרון שמענו על קריאות רבות לפיטורים של עובדים ערבים ואף על מספר מקרים של פיטורים בפועל. זו הסיבה שאנו מניעים מהלך רחב שמטרתו למנוע ולצמצם פיטורי עובדים ערבים. במסגרת מהלך זה פנינו בשבוע שעבר במכתב דחוף לשר הכלכלה דרעי, בדרישה שיתייצב נגד הקריאות לפטר עובדים ערבים. פיטורים של עובדים רק כי הם ערבים או בגלל דעות שהביעו בפייסבוק הם פיטורים בלתי חוקיים, גם אם הם באים בעקבות הבעת עמדות מכעיסות ואפילו כאלה שעוברות את גבול הטעם הטוב. אנחנו רואים בשר הכלכלה אחראי ישיר שצריך להשמיע את קולו כדי לבלום את התופעה המסוכנת של קריאות לפיטורים לפני שהיא תגיע למימדים מסוכנים. בימים האחרונים פעלנו בדחיפות נגד תופעת ההרחקה של עובדים ערבים ממקומות עבודתם בבתי ספר יהודים. פנינו בדחיפות ליועץ המשפטי לממשלה, הפצנו קריאה בפייסבוק שזכתה למאות שיתופים לעצור התופעה מיד, והדגשנו במאמר משותף בארץ שהתופעה איננה חוקית, מוסרית או חינוכית. הבאנו לידיעת הציבור את העובדה שנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה במשרד הכלכלה נותנת סיוע אפקטיבי למפוטרים על מנת שיכול לפנות לקבל סיוע. הפעילות שלנו בהקשר למאבק בפיטורי עובדים ערבים זכתה להד רחב בתקשורת העברית והערבית. אם אתם שומעים על מקרה של פיטורים אנא העבירו אלינו את הפרטים.

המציאות האלימה שאנחנו נמצאים בה לא תשתנה מעצמה. אנחנו קוראים לכם ולכן לקחת חלק בעשייה בשטח ולהשמיע קול למען חברה שוויונית ומשותפת. בימים האחרונים אנחנו החלו פעילים יהודים וערבים במהלך שמטרתו ליצור קול ציבורי משותף - "עומדים ביחד".  בסיום ההפגנה יהודית-ערבית בהשתתפות אלפי מפגינים שצעדה במרכז ירושלים נאמה ראונק נאטור והעבירה את המסר הזה בדיוק: "דווקא בימים אלה חייבים אנו להסתכל אחד לעבר השני, צריכים לראות האחד את השני במבט האזרחות והחיים המשותפים, ולהמשיך את החתירה לחברה שוויונית בין יהודים וערבים. חברה של בני אדם באשר הם." קראו את הנאום המלא של ראונק כאן או צפו בוידאו של הנאום כאן

אנחנו מצויים בימים קשים של הסלמה. האזרחים הערבים בישראל עדיין סובלים מאפליה בתחומים רבים והכיבוש מתפוצץ לנו בפרצוף פעם אחר פעם. אבל אסור לנו לוותר, כי אם יש לנו עתיד בארץ הזו – הוא עתיד משותף, וצריך להתחיל ליצור אותו כבר היום.

בתקווה לימים טובים יותר, למען כולנו,

ראונק נאטור ורון גרליץ
מנכ"לים שותפים, עמותת סיכוי

 

 

להסרה מרשימת התפוצה לחץ כאן
עלון זה נוצר והופץ באמצעות מערכת אלטרו