אם אינך יכול לראות את העלון כראוי לחץ כאן

 מבזק חורף, דצמבר 2013- מרכז חינוך ליאו באק חיפה
 
טבת תשע"ד, דצמבר 2013
דבר המנכ"ל
שלום רב,
 
אוטוטו... מחצית שנה והזמן טס ובליאו באק עשייה מרובה, מגוונת ומשלבת בין שיגרה להתרגשויות של פעילויות חדשות.
באיגרת זו נבקש לסקור בפניכם מבחר מהפעילויות שחווינו וגם חדשות טריות מהשטח...
אנו גאים במר קובי שורצבורד, מנהל תחום מדעים וטכנולוגיה ומורה לפיסיקה, על שזכה במקום הראשון בפרס היוקרתי של קרן טראמפ, פרס להוראה איכותית. טקס הענקת הפרס התקיים ביום שני, 23/12/13, בלשכת ראש הממשלה בירושלים. קובי נבחר מבין מורים רבים בארץ וזכה להערכה זו בזכות היותו מורה חדשן, מוביל, היודע לחבר בין התיאוריה למציאות הרלבנטית של תלמידיו ועל שיעוריו המרתקים, המעניינים והיותו מורה לחיים לתלמידים רבים. יישר כוח לקובי!!
המורים בליאו באק הם הם חוד החנית של הצלחתנו! אהבת התלמידים ומקצועות ההוראה, הדאגה המתמדת להתחדשות, לרלבנטיות ולשיח בגובה העיניים מתוך מחויבות משותפת לחזון ולעולם הערכי של מוסדנו - הם שיוצרים את האיכות של החינוך בליאו באק.
 
אנו מתחדשים גם במישור הפיסי. מגרש ספורט חדש הוכשר לתלמידי היסודי שלנו. שדרוג זה יביא לשיפור משמעותי בשעורי הספורט ולהפסקות פעילות מלאות באנרגיה ספורטיבית לבנים ולבנות כאחד.
מועדון התלמידים בחטיבה העליונה עבר שיפוץ יסודי ושדרוג רציני. המורה לאמנות בועז נוי ועמו תלמידי אמנות עבדו יחד על עיצוב הפנים של המועדון שיכלול: חדר ביליארד, חדר משחקים: הוקי אויר וכדורגל-שולחן, חדר להתרגעות בו מערכת שמע וקולנוע ביתי, חדר אינטרנט, מטבח מאובזר, מרחב בית קפה וחדר לישיבה בצוותא לעבודה בצוותים. המועדון רוצף מחדש ונצבע והוא מרכיב חשוב לרווחת התלמידים ובני הנוער בליאו באק.
בחטיבת הנעורים הוכשר חדר מחשבים חדש ובמרבית הכיתות הותקנו מקרנים ומחשבים להרחבת השימוש בטכנולוגיה בהוראה... והיד עוד נטויה...
 
המחצית השנייה כקודמתה תהיה עשירה בפעילויות: ימי עיון, סמינרים, מסעות חינוכיים, תערוכות, ימי אומנויות, קונצרטים, הפקות תיאטרון ומוסיקה, חג של החגים, מסיבות, פרמיירה חדשה של הכרמלים שהשנה תעסוק בשירי אריק אינשטיין ועוד ועוד...
אנו מזמינים אתכם ליהנות עמנו ממרחב העשייה ולקחת חלק פעיל בעיצובה של המציאות בליאו באק.
 
שלכם,

דני פסלר
מנהל כללי
danif@leobaeck.org.il

בית ספר יד"ע ברוח KIPP בהובלת ליאו באק נפתח חגיגית בשנה"ל תשע"ד
הפתיחה החגיגית של בית הספר יד"ע ברוח KIPP בקריית ביאליק, התקיימה בחודש נובמבר 2013 בהשתתפות השותפים להקמת בית הספר, נציגי משרד החינוך, אוניברסיטת חיפה, עיריית קריית ביאליק ונציגי רשת KIPP בארה"ב. לטקס הפתיחה הגיעו גם תורמים מארה"ב ומאנגליה.
בית הספר מבוסס על תוכנית חינוכית פורצת דרך ברוח מודל החינוך האמריקאי, בו לומדים השנה תלמידי גן חובה וכיתה א' ועתיד לצמוח עד כיתה ו'.

לכתבה ותמונות מהפתיחה החגיגית לחצו כאן

והזוכה הוא...
קובי שורצבורד, ראש תחום מדעים וטכנולוגיה בליאו באק, זכה בפרס טראמפ היוקרתי להוראה איכותית לשנת 2013. הפרס הוענק לקובי ע"י ראש הממשלה בטקס חגיגי בירושלים.
קרן טראמפ פועלת לשיפור הישגי החינוך בישראל ומעניקה פרס להוראה איכותית במטרה להציג מופת של הוראה איכותית ובכך לחזק את הביטחון, ההערכה והאמון שרוחש הציבור למוריו.

"תו מידות לאפקטיביות" הוענק למרכז חינוך ליאו באק
"תו מידות לאפקטיביות" הוענק למרכז חינוך ליאו באק מטעם חברת "מידות" (אלכ"ר), בחודש אוקטובר 2013. בנימוקים למתן האות נכתב בין היתר:
"...יש לציין לחיוב במיוחד את המבט צופה פני עתיד של העמותה הבא לידי ביטוי ביכולת תכנון לטווח ארוך. הנהלת העמותה מקפידה לאתגר את החשיבה הארגונית, להתחדש ביוזמות ושותפויות ולהתוות תכניות אסטרטגיות ארוכות טווח..."
מרכז חינוך ליאו באק הינו בית הספר הראשון בישראל לו ניתן האות.

לכתבה המלאה לחצו כאן
ליאו באק מסביב לעולם...
משלחת ליאו באק לטורקיה
משלחת החטיבה העליונה של ליאו באק נסעה לטורקיה בחופשת החנוכה, במסגרת אירוח משותף עם מועדון רוטרי "גלאטה סראיי" ובית הספר היהודי "אולוס" שבאיסטנבול.
התוכנית נועדה להדק את הקשרים עם הקהילה היהודית בטורקיה ובנוסף, באמצעות תוכנית "RYLA" של מועדון רוטרי, ליצור דיאלוג מתמשך עם צעירים טורקיים לא יהודים באזורינו.
"האירוח בבתים היה נפלא, אנשי רוטרי התגלו כמארחים נפלאים ודואגים ואין ספק שהחוויה החיובית והמשמעותית של התלמידים נזקפת לזכות המארחים." (דוד ברקת, מורה מלווה במשלחת)
לכתבה המלאה לחצו כאן

 

משלחת ליאו באק לגרמניה
משלחת החטיבה העליונה, נסעה בחופשת החנוכה, למפגש עם תלמידי בי"ס "לסינג גימנזיום" במנהיים, גרמניה. המשלחת יצאה בחסות הארגון "Europeans For Peace", אשר דוגל במאבק בגזענות, דעות קדומות ואפליה פסולה. התלמידים משני בתי הספר יצרו תוכנית בשם "I Dare", לחינוך אנטי גזעני ישראלי-גרמני.
בביקור הכירו התלמידים את הקהילה הטורקית במנהיים והיו במסגד הטורקי בעיר, הדליקו נרות במעון למבקשי מקלט ונסעו לברלין, שם ערכו טקס זיכרון ליהודי ברלין שנספו בשואה.
לכתבה המלאה לחצו כאן

 

הקרנת הסרט התיעודי אודות המחזמר היהודי-ערבי "צעד צעד" בשווייץ
במסגרת ערב הוקרה של אגודת ידידי ליאו באק בציריך, שווייץ, התקיימה הקרנה חגיגית ולאחריו שיח אודות תהליך יצירת הסרט המתעד את מאחורי הקלעים של המחזמר "צעד צעד - סאווה סאווה". באירוע נכחו המנכ"ל דני פסלר ובמאי הסרט יובל בן-יהודה. קדמה לאירוע זה, הקרנה נוספת בעיר מיינץ בגרמניה בחודש נובמבר.


תזמורת ליאו באק לדבלין, אירלנד
תזמורת ליאו באק נסעה בחודש דצמבר 2013 לדבלין, אירלנד כאורחי הקהילה היהודית. בביקור התזמורת ערכה מספר הופעות בבתי ספר מקומיים, יהודיים וקתוליים, בשגרירות ישראל בדבלין, בבית הכנסת של קהילת Dublin Jewish Progressive Congregation ובכנסייה הלותראנית "סיינט פיניאן", שם נערך שיח בין-דתי בהשתתפות יהודים ושאינם יהודים וחברי המשלחת.
"זה היה הבית שלנו ל- 6 ימים וזה באמת הרגיש כמו בית, בזכות האירוח החם והאדיבות שהאנשים העניקו לנו במהלך שהותנו." (נוגה, 18, פסנתרנית בתזמורת)
לכתבה המלאה והתמונות לחצו כאן
לסרטון ההופעה של התזמורת לחצו כאן

 

משלחת חטיבת הנעורים לארה"ב
משלחת תלמידי שכבת ח' של חטיבת הנעורים נסעה בתחילת חודש דצמבר 2013 לארה"ב, במסגרת תוכנית "צמתים". את המסע החלו בניו יורק שם ביקרו באו"ם, והתארחו בקהילה האחות של ליאו באק "שערי תפילה". בהמשך הגיעה המשלחת לבוסטון והתארחה אצל תלמידים מבית ספר רש"י, במסגרת קשר רב שנים בין שתי הקהילות.
אנחנו מתחדשים
              מגרש הספורט ביסודי                               חדר תלמידים חט"ע
  
 
גאווה ליאו-באקית
"החג של החגים" במרכז חינוך ליאו באק
כ- 40 ילדי הקייטנה הערבית-יהודית והוריהם נפגשו בחודש דצמבר 2013 למפגש המשך לקייטנת הקיץ, בכדי לחגוג יחד את "החג של החגים". המפגש עמד בסימן "אני אקולוגי" בשילוב 
עונת החגים המוסלמית, הנוצרית והיהודית. בתוכנית התקיימו סדנאות יצירה מחומרים ממוחזרים, טקס אלטרנטיבי ל"חג של החגים", להיכרות עם מאפייני החגים המרכזיים של כל דת ולסיום צפו הילדים בהצגה משעשעת ללא מילים. הורי הילדים שיתפו שהם מקיימים מפגשים באופן קבוע האחד עם השני, הורים וילדים, לאורך השנה בעקבות ההזדמנות שנוצרה להם להיכרות בקייטנה היהודית-ערבית.
לכתבה המלאה לחצו כאן

  

נבחרת מנצחת...
נבחרת הספורט של הכיתות התקשורתיות בחטיבה העליונה, יצאה השנה לראשונה להתחרות בתחרות ספיישל אולימפיקס שהתקיימה ברעננה בחודש נובמבר 2013. הנבחרת שלנו זכתה במקום השלישי!
העיר רעננה אירחה כ- 650 ספורטאים וספורטאיות בגילאים שונים ובתחומי הספורט השונים של הספיישל אולימפיקס: כדורסל, כדורגל, טניס, שחייה, אופניים ועוד. אל הספורטאים הצטרפו כ- 200 מלווים, מאמנים, שופטים ומתנדבים.


קבלות שבת לנוער וצעירים
בחודש נובמבר החלה סדרת מפגשים לצעירים ונוער של קבלת שבת מוסיקלית וישראלית, בהובלתו של הרב אופק מאיר. המפגשים מתקיימים בבית המדרש של ליאו באק אחת לחודש בימי שישי.שנתיים ל"בית לגדול טוב"- חוגגים ומתגאים
"בית לגדול טוב", מרכז פנאי ובילוי העשרתי לגיל הרך, של מתנ"ס ליאו באק, חגג יום הולדת שנתיים, יחד עם עשרות ילדים והורים משתתפי הבית, בחודש דצמבר 2013.
במעמד המכובד השתתפו נציגים מחברת תנובה ולברכת יום ההולדת לילדי הבית הגיע הרב סמואלס, אשר ריגש את צוות הבית ואת המשתתפים עד מאד.
  

המערב הפרוע הגיע לחטיבה העליונה
אירוע "לילה לבן" של החטיבה העליונה בחודש אוקטובר הפך למסורת. מטרת הלילה לאפשר לסגל ולתלמידים "לצאת מהקופסא" של תבנית ההוראה הרגילה ולתת במה ליצירה מקורית וייחודית. השנה עמד הלילה הלבן בנושא "המערב הפרוע". ב
מהלך הלילה, השתתפו התלמידים בסדנאות צילום, איפור במה אומנותי, עריכת סרטים קצרים, ומיצגי אמנות. התקיימו גם מופעי סטאנד-אפ והופעות של הרכבים מוסיקליים שונים של תלמידי בית הספר.
לכתבה המלאה והתמונות לחצו כאן

  

ביקור ארגון רוטרי גרמניה בליאו באק
מרכז חינוך ליאו באק אירח בחודש אוקטובר 2013 משלחת מגרמניה של 30 רוטריונים, במסגרת סיור לימודי של הארגון האירופאי The European Academy המקדם קשרי שותפות בין גרמניה לישראל והתארחו ע"י מנכ"ל ליאו באק דני פסלר, רוטריון פעיל.
במהלך הביקור נפגשו עם תלמידי ליאו באק שהשתתפו במשלחות לבתי ספר בגרמניה ושמעו על יוזמות חינוכיות שונות בליאו באק הפועלות לקידום הידברות יהודית וערבית.


ומה באופק...
קהילת "אהל אברהם" וקבוצת הנוער של תוכנית "שערים ואוהלים" תארח לקראת סוף חודש דצמבר את משלחת הנוער מקהילת האחות "שערי תפילה" בניו יורק לעשרה ימים של חוויה ולימוד בהובלתו של הרב גבי דגן וצוות הקהילה.
משלחת תלמידי החטיבה העליונה תיסע למאיץ החלקיקים בסרן שבשווייץ
, בהובלת קובי שורצבורד, ראש תחום המדעים בליאו באק, בחודש פברואר 2014.
הקאטון
ליאו באק הראשון באקדמיית גוגל בתל אביב, יתקיים בפברואר 2014,  לכ- 80 תלמידי ליאו באק משכבות י'-י"ב. ההקאטון הוא מרתון שמטרתו ליצור חממה ליוזמות טכנולוגיות וחברתיות שהתלמידים יציעו ויפתחו במסגרת ההאקטון.
להסרה מרשימת התפוצה לחץ כאן
עלון זה נוצר והופץ באמצעות מערכת אלטרו